Ana Sayfa Bilgisel Muğla Efsaneleri

Muğla Efsaneleri

1247
0

Muğla efsaneleri, söylenceleri.

Efsane nedir?

Efsane “füsun” kelimesini bize çağrıştırıyor, “efsun, füsun” kelimeleriyle bize “gizem” kelimesini çağrıştırıyor. Efsaneler aslında gizemli anlatılar. Ama efsanelerin bir de kelime itibariyla Arapça bir kelime, oradan kaynaklı kutsallık ve din ile de ilgili bir anlamı var.

Efsane deyince genellikle aklımıza bir şahsiyetle ilgili küçük anlatılar geliyor. Onların kerametleri, onlarla ilgili anlatılan bir takım küçük anlatılar, hikayeler geliyor. Ya da yer adlarıyla ilgili, o yere nasıl bir ad verildiği, nasıl bir kimlik kazandığıyla ilgili küçük anlatılar geliyor aklımıza efsane dendiği zaman.

Şemsi Ana Efsanesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarih bölümünün Muğla için yapmış olduğu bu tür çalışmalar gerçekten yaşadığımız kent için, kentin hem sözlü tarihi, hem de bunun ileriye dönük yazılı hale gelmesi açısından gerçekten çok önemli. Ve bu kentin bence bir başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu konuda hocalarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerin de bu tür çalışmalarla kenti tanımalarını sağlıyorlar. İyi ki varlar, diyorum.

Şimdi sorumuz Muğla masalları ve Muğla efsaneleri. Şimdi ben ilk olarak Muğla için çok önemli, aynı zamanda özel gün ve haftalarda genellikle dini bayramlarda, milli bayramlarda da önemli olan Şemsi Ana’yı sözlü tarihten edindiğim, yazılı kaynaklardan okuduğum bilgilere göre aktaracağım.

. . .

İyi seyirler!

Video: Müjdat Namdar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz