Ana Sayfa Bilgisel Mavi Yolculuğun Hikayesi

Mavi Yolculuğun Hikayesi

114
0

Mavi yolculuğa merhaba! Mavi yolculuğun hikayesi.

Mavi yolculuğa merhaba. Azra Erhat’ı 100. yaşında saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Neden anıyoruz Azra Erhat’ı Bodrum’da, kimdi Azra Erhat, ne önemi vardı bizim için?

Azra Erhat kişi olarak hümanist bir düşünür, akademisyen, deneme ve inceleme yazarı. Eski Yunan ve Latin dilleri uzmanı, biyolog, çevirmen ve bir Anadolu sevdalısı.

Bizi ilgilendiren yönü ise şöyle. Azra Erhat Anadolu’nun “mavi kadını” olarak anılırdı. Çünkü o gerçek bir mavi yolcuydu. Kitaplarıyla mavi yolculuğu ölmezleştirdi ve yaygınlaştırdı. Pek çoğumuz, ben de dahil, mavi yolculuğu Azra Erhat’ın kitaplarından öğrendik. Yayınlarına bakar mısınız, mavi mavi?

Mavi yolculuk deyince, elbette, önce Halikarnas Balıkçısı’nı ve ilk mavi yolcuları anımsıyoruz. Mavi yolculuk efsanesinin öncüsü Halikarnas Balıkçısı’na mavi yolculuk kavramının isim babası Sabahattin Eyüboğlu’na mavi yolculuk serüvenini ve değerlerini yazdığı kitaplarla ölmezleştiren ve yaygınlaştıran Azra Erhat’a ve mavi yolculuk deneyimlerini çizgileriyle ve dizeleriyle bize aktaran Bedri Rahmi Eyüboğlu’na merhaba diyoruz…

Bedri Rahmi’den birkaç dize okumak istiyorum.

Mavi gezi bir rüyadır, görülmemiş, mavi gezi bir cennettir, ellenmemiş, dillenmemiş, mavi gezi bir masaldır, söylenmemiş, yazılmamış, çizilmemiş…

Bu efsane nasıl başladı? Mavi yolculuk dediğimiz efsane.

Halikarnas Balıkçısı sürgünlük dönemi bitince, ki bu dönemde deniz ona zinhar yasaktı, Yatağan adlı teknesiyle Gökova’yı baştan aşağı defalarca dolaştı. Balıkçı Bodrum’da yaşadığı 22 yıl boyunca yılın neredeyse yarısını Gökova’da teknesinde geçirdi. Gökova’nın koylarını, büklerini ve 66 bükler diye adlandırdığı adalarını dolaştı. Balıkları, dağları, ormanları, çiçekleri, böcekleri keşfetti. Maviyi, yeşili, yıldız kalabalığına dar gelen engin geceleri yaşadı. Antik uygarlıkların izini sürdü. Ve Balıkçı tüm yaşadığı bu güzelleri dostlarıyla paylaşmak istedi. Onlara şöyle seslendi. Güneye gelin, gelin de güzelliğin ne demek olduğunu anlayın.

Bu çağrıya önce Bedri Rahmi ve Sebahattin Eyüboğlu ses verdiler. Ve 1945 yazında o ünlü ilk mavi yolculuk gerçekleşti.

O ilk mavi yolculukta isimlerini tanıdğımız sanatçılar ve düşünürler vardı. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Eyüboğlu, Sabahattin Ali, Necati Cumalı, bir başka şair Fuat Ömer Keskinoğlu, Halikarnas Balıkçısı ve onun has dostu Paluko ilk mavi yolculuk serüvenini yaşadılar.

. . .

İyi seyirler!

Video: Mehmet Uyargil

Eğer bu gönderiyi beğendiyseniz, Mavi Yolculuk fotoğrafını Pinterest ya da Twitter’da paylaşabilir veya aşağıdaki Facebook gönderisini beğenebilir ve Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Teşkkürler!

mavi yolculuğun tarihi hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz