Ana Sayfa Bilgisel Şadan Gökovalı’nın Hayatı

Şadan Gökovalı’nın Hayatı

279
0

Şadan Gökovalı kimdir? Şadan Gökovalı’nın hayatı.

Ben kitaplarımla yaşadım. – Şadan Gökovalı

Merhaba! Ben Şadan Gökovalı… Sesim ben! Homeros’tan, Yunus’tan, Dede Korkut’tan gelen, Atatürk’ten kalan ses! Su gibi, akarsu gibi… Çocuğun gülüğü, derenin akışı, kuşun ötüşü, çağlayanın dökülüşü gibi. Dalgaların karayı itişi; yerin sarsılığı, göğün gürleyişi gibi. Sesim ben; susunca nereye gittiği bilinmeyen… Yüz otuz bin sözcük var dilimde; hepsi yitse, tek bir sözcük kalacak gökkubbede: ATATÜRKİYE!

Belki fırtınalı bir yaşam değildir Şadan Gökovalı’nınki, ama esin ve esinti doludur. Sözün savrulduğu, sonsuzlukla buluştuğu bir büyük birikimin dünden günümüze ulaşan esintisidir bu. Gökkubbede dönüp duracak bir esinti.

Tarih 15 Mart 1939’dur. Günlerden Çarşamba’dır. Şadan Gökovalı Muhtar Mehmet’in oğlu olarak dünyaya “Merhaba” demiş ve ilk çığlığını salıvermiştir. Annesi Emine Dudu’yu almayı kafaya koymuş olan babası Muhsin oğlu Mehmet Emine Dudu’yu alırsam adam olurum, dermiş. Çiftin bu evlilikten 7 kız çocukları olmuş. Dördü ölmüş. Durdu, Ayşe, Sevim adlı ablalarından sonra sekizinci çocuk olarak Şadan gelmiş dünyaya.

. . .

İyi seyirler!

Video: RGB Film Yapım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz