Ana Sayfa Marmaris Marmaris Milli Parkı

Marmaris Milli Parkı

111
0

Marmaris Milli Parkı. Miras Coğrafyalar. Türkiye’nin Milli Parklar.

Anadolu’nun Ege ve Akdeniz bölgeleri geçiş noktasında batıya uzanan Datça Yarımadası’yla güneybatıya uzanan Bozburun Yarımadası’nın birleştiği yerde Marmaris Koyu yer alır.

Muğla il sınırları içnde yer alan ve antik çağlardan beri konumu sayesinde önemini koruyan kentin güneyini dağlar, batısını ise deniz suları sınırlar.

Doğanın oldukça cömert davrandığı Marmaris’in ayrıcalığı, doğal güzelliğinin yanı sıra, sahip olduğu hem deniz, hem de karasal biyolojik çeşitlilikten kaynaklanıyor.

Avrupa’da korunması gereken 100, Türkiye’de 9 orman sıcak noktasından biri ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın belirlediği küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan Akdeniz Bölgesi içinde yer alması, bölgenin gelecek nesillere bozulmadan aktarılması anlamına geliyor.

Önemli kuş alanı, önemli doğa alanı, önemli bitki alanı, önemli memeli alanı ve çok hassas ve benzersiz yapı gibi özellikleri bünyesinde barındıran Marmaris ve çevresi, 1996 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alındı.

Kıyı yerleşim merkezlerinin kapsam dışında bırakıldığı Marmaris Milli Parkı, güneyde Bakla Bükü’nden, doğuda Ekincik Burnu’na kadar olan 33 bin hektarlık alanda uzanıyor.

. . .

İyi seyirler!

Video: TRT 4K

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz