Ana Sayfa Gezi Likya Yolu Rehberi: Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Likya Yolu Rehberi: Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

117
0

Likya Yolu Rehberi: Yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenler.

Ben Metin Tüzün. Likya Yolu rehberliği yapmaktayım. Bugün Sarıbelen parkurunda yürürken arkadaşlarımızla karşılaştık. Sarıbelen’den buraya birlikte devam ediyoruz. Kısmet olursa Kaş’a kadar beraber gideceğiz. Likya Yolu ile ilgili çok sohbet etme imkanımız da oldu bu vesileyle. Ben kendilerini tanıdığıma çok memnun oldum. İnşallah bir dostluğun da başlangıcı olur bu, çünkü yol arkadaşlığı çok güzeldir. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim paylaşımlarınız için. Büyük keyif aldım. Likya Yolu güzeldir ama sizinle daha güzel oldu.

Biz istiyoruz ki, bu yolları herkes yürüsün, teşvik edelim insanları. Bu amaçla sizler de bir gayret sarf ediyorsunuz. Benim de çorbada biraz tuzum bulunsun. Haliyle bu çekimi yapıyoruz. Gayet güzel oldu, yerinde oldu.

Aslında yemeği yapan sizsiniz. Biz tuz katıyoruz.

Yani, yine de öyle olsun. Hani insanlar övülmeyi pek yerinde bulmaz, diyelim.

Şimdi Likya Yolu’na 2000’lerin başlarında yürümeye başladık. O günden beri yollardayız. Kaçıncı sefer hatırlamıyorum, ama her gelişimde sanki ilk defa geliyormuşum gibi keyif alıyorum ben bu yolda.

Naçizane tabii ki, ilk defa yürüyeceklere tavsiyelerimiz olsun. Ne yapmaları gerekiyor, kamplı etkinliklerde yanlarına ne almaları gerekiyor, bunlarla ilgili biraz bilgilendirelim, bunlar temel bilgiler olsun.

Şimdi Likya Yolu sağlıklı olan herkesin yürüyebileceği bir yol. Gözünüzü korkutmayın, herkes yürüyebilir. Fakat vücutlarını eniyi kendileri tanır. Parkurlar ortalama 15 km civarında. Yolun toplam uzunluğu 535 km. Fakat kesinlikle fotoğraflarda, videolarda gördüğünüz gibi lay lay lom bir yol değil. Biraz tedbirle, güvenlikle bu yol çok rahat yürünebilir. Bu etkinliğimizde Santos’tan başladım ben, şu anda Tellos’a çıkmak üzereyiz. Parkur oldukça zor aslında. Uzun bir parkur, ama çok mutluyuz, çok keyifliyiz.

Dolayısıyla, olumlu ve olumsuz yanlarını bir araya koyarsak, yüzde 90 olumlu daha ağır basıyor. Gözlerini korkutmadan bu yollara çıksın insanlar.

Kamplı yürüyüşlerde çadırları mutlaka olsun, fakat hafif çadır tercih etsinler. Bahar aylarında ilkbaharda biraz yağmur olabiliyor, ama sonbaharda kuru geçiyor. O yüzden hafif bir çadır, yedek kıyafetler, iyi bir bot, bir de batonla bu iş yapılabilir, yürünebilir.

. . .

İyi seyirler, iyi yürüyüşler!

Video: Oralarnereler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz