Ana Sayfa Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda Fethiye

Kurtuluş Savaşı’nda Fethiye

331
0

Kurtuluş Savaşı’nda Fethiye ve Fethiye Kuva-yı Milliyesi.

Video: Muğla’nın Milli Mücadelede yeri ve önemi.

Muğla Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Emine Pancar tarafından yazılan “Fethiye Kuva-yı Milliyesi” adlı makale.

ÖZET

11 Mayıs 1919’da Fethiye İtalyanlar tarafından işgal edildi. İşgal hareketinde oldukça dikkatli davranan İtalyanlar gerek askeri, gerekse yerel idare ile karşı karşıya gelebilecek herhangi bir davranışta bulunmadıklarından çok fazla tepki ile karşılaşmadılar.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline Fethiyeliler şiddetle karşı çıktılar. Ülkenin geleceğinden endişelenen Fethiye ileri gelenleri, Yüzbaşı Cavit Bey başkanlığında kabul ettikleri program ile teşkilatlanma yoluna gittiler.

Muğla’nın en büyük ve nüfus bakımından da en kalabalık kazası olan Fethiye’ye Hacı Kadızade Hafız Sabri Bey’in gelmesi ile İttihatçı, İtilafçı çekişmesi daha da arttı. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu o günlerde, özellikle İtilafçıların mücadele aleyhine yürüttükleri propagandalar Kuva-yı Milliyecilerin oldukça zor günler yaşamalarına sebep oldu.

7 Mart 1920’de Muğla Heyeti Milliye Reisi Cemal Bey ve maiyetinin Fethiye’ye gelmesi, Fethiye’deki karmaşanın bir süre daha devam etmesine neden oldu. Fethiye Cemiyeti İslamiye reis ve azalarının Muğla heyetinin ilçede yaptığı uygunsuz davranışları hakkında 26 Mart’ta gönderdikleri telgraf, mücadele fikrini tam olarak anlayamayan kişilerin Kuva-yı Milliye’ye ne derece zarar verdiklerini açık şekilde göstermiştir.

. . .

FETHİYE KUVA-YI MİLLİYESİ (pdf) adlı makaleyi okumaya devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz