Ana Sayfa Bilgisel Caretta Caretta & DEKAMER Belgeseli

Caretta Caretta & DEKAMER Belgeseli

111
0

Caretta Caretta & DEKAMER Belgeseli

Caretta Caretta İribaş deniz kaplumbağası ve Kelonya, Milas yeşil deniz kaplumbağaları Türkiye kumsallarına yuvalayan iki deniz kaplumbağası türüdür. Türkiye gibi Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde oldukça yaygındırlar.

Sadece Dalyan kumsalında senede 300 civarında yuva olduğu düşünüldüğünde Akdeniz ve Türkiye sahillerinde Dalyan’ın deniz kaplumbağaları için ne kadar önemli bir yuvalama alanı olduğu karşımıza çıkar.

Dalyan’daki İztuzu Plajı incecik kumları ve tertemiz deniziyle Akdeniz’in sayılı plajlarından biri. Yaz aylarında on binlerce yerli ve yabancı turist bu eşsiz plajın keyfini çıkarıyor. Deniz kaplumbağaları bu plajları milyonlarca yıldır kullanıyor. Hem karaya çıkarken, hem beslenirken bu kaplumbağaları bekleyen bir sürü tehdit bulunur. Balıkçı ağlarına takılma, tekne çarpması ve tekne pervaneleri bu tehditlerden sadece bazıları. Bu yüzden deniz kaplumbağalarının tedavi ve rehabilite edildiği merkez Türkiye’de büyük bir ihtiyaç.

İşte İztuzu PLajı’nın bu değerli misafirlerinin korunması ve araştırılması için Dalyan’da bir deniz kaplumbağaları araştırma, kurtarma ve rehabilitasyon merkezi faaliyet gösteriyor. Yani kısa adıyla DEKAMER.

Merkezin amacı, İztuzu Plajı’nda bulunan yuvaları korumak, yaralı veya hasta deniz kaplumbağalarının tedavi ve rehabilitasyonu yaparak onları tekrar denize döndürmek.

Her yıl Nisan ayı gibi bu deniz kaplumbağaları İztuzu Plajı’na geliyorlar. İztuzu Plajı’nda deniz kaplumbağaları yumurtlamaya çıkınca DEKAMER ekibinin arazi çalışmaları da başlıyor. Deniz kaplumbağaları yumurtlama işlemini gece yapıyorlar, çünkü vücutlarının nemli kalması gerekli.

Bir deniz kaplumbağası yumurtlama için uygun yeri bulduktan sonra yuvasını kazmaya başlıyor. Arka ayaklarını kürek gibi kullanarak 50-60 cm derinliğinde çukur açıyor. Yuvasını kazdı ve şimdi yumurtlamaya başladı. Yumurtlama esnasında ekip bazı yuvalara elektronik sıcaklık kaydedici bırakıyor. Bunda amaç yavruların cinsiyetini belirlemek. 32 derece civarı dişi bireyler, 26 derece civarında erkek bireyler oluşuyor.

Bu çalışmalar DEKAMER’e dişi yavruların erkek yavrulardan daha fazla olduğunu göstermiş. Bilimsel çalışmalar sayesinde deniz kaplumbağalarının gelecek nesilleri güvence altına alınacak.

70 ila 100 civarında yumurtayı bıraktıktan sonra yuvayı kapatmaya başlıyor. Bir, bir buçuk saatlik bir uğraşıdan sonra vakit kaybetmeden denize geri dönüyor. Yaklaşık 2 ay sonra yavrular yumurtadan çıkacak ve anneleri gibi onlar da aynı yerden denize dönecekler.

İztuzu Plajı’nı diğer plajlardan ayıran bir özelliği de, kumsalın bir tarafının tuzlu su, diğer tarafının ise tatlı su olması.

. . .

İyi seyirler!

Video: Atam Öztürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz