Ana Sayfa Bilgisel Aksona Mehmet ve Sünger Avı

Aksona Mehmet ve Sünger Avı

310
0

Aksona Mehmet ve Sünger Avı (TRT Belgesel)

Ayrı bir yaşam var dibinde. Ayrı bir dinginlik, başka bir huzur var. Fazla kapıldın mı, sonunda hüzün var. Ekmeğini taştan çıkartanlarla senden çıkartanlar ayrı değil aslında. Bazen dönüşü olmasa da bu gidişin ayrı bir yaşam var dibinde.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da turizm açısında bildiği bir yer Bodrum. Yazın binlerce turistin uğrak yeridir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın dizeleri belki de en iyi özetidir Bodrum’un.

Halikarnas Balıkçısı‘nın

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki, sen geldiğin gibi gideceksin,
Senden öncekiler de böyleydiler,
Akıllarını hep Bodrum’a bırakıp gittiler.

sözleriyle giriş yaparsınız ilçeye. Maviye yaklaştığınız her dakikada beyaz da karşılar sizi. Nispet yaparcasına dizilmiştir evler mavinin etrafına. Mavinin tam ortasındaysa bayramlıklarını giyinmiş Bodrum Kalesi vardır tüm heybetiyle.

İlk bakışta yapılaşma gözünüzü tırmalasa da bir renk, bir ahenk, bir düstur vardır beyazda. Pembe begonviller sarar evleri Bodrum’da. Melodilere işlenmiş, kağıtlara kazınmış, kalplere yazılmış aşkları vardır. Orada yaşanan zamana yeldeğirmenleri bile dayanamaz.

Maviyi uzaktan seyredenler kadar, uçsuz bucaksız denizin tadını bilenler de yazın soluğu orada alır. Mavi yolculuğun vazgeçilmezlerindendir Bodrum. Adını verdiği guletler ayrı dünyalara götürür tadını çıkarmaya gelenleri.

Denizin üstü kadar altının da ayrı bir hikayesi vardır Bodrum’un. Denizin altındaki hikayenin bir adı “Sünger”, diğer adı da “Aksona”dır. Eldeki kimi kayıtlara göre, 1700 yıl evvele dayanır Bodrum’da süngercilik. Sünger avcılarının elleriyle çıkardığı doğal süngerler bir dönemin önemli geçim kaynaklarındandır.

Aksona Mehmet de bu dönemin yaşayan tanığıdır. Birçok isim süngerler uğraşmış olsa da onun kadar bilinmemiş, tanınmamıştır. Onun süngerle olan hayat hikayesi hayalini kurduğu Tirhandil ile başlar. Köroğlu’nun efsane kır atı Küheylan neyse, Tirhandil de odur Aksona için. Sadece adına değil, hayatına kazınmış sünger Aksona’nın. Lakabı da senelere hayalini kurup sahibi olduğu Tirhandil’in adı da denizin altından gelir.

“Daldığın zaman kana karışan nitrojeni, aşağıda basınç altında dokulara yayılan bütün azotu atmak gerekiyor, doğal dönüşümle. Onun için dinlenme yerleri var. 6 metre, 3 metre, 9 metre… İşte bu dinlenmenin adı Aksona, bizim süngercilik dilinde…”

. . .

İyi seyirler!

Video: Faruk Karagöz
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz